Askeri AmaçlıÜç Boyutlu Harita Uygulamaları

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Her çatışma bir arazide, her eğitim bir makette olur!

Kabartma haritalar ilk kez askeri amaçlı kullanımlar için geliştirilmiştir. Askeri birliklerin muharebe sahasında üstünlük sağlayabilmesinin en önemli noktalarından birisi üzerinde çarpışmanın yapılacağı araziyi en iyi tanımanın yolundan geçtiğini geçmişte liderler ve komutanlar anlamış ve kağıt haritaların yeterli olmadığını görmüşlerdir. Günümzde bile birçok topografik haritanın kullanımında eş yükseklik eğrilerinden araziyi zihinde canlandırmanın çok güç olduğu bilinmektedir. Deneyimli bir gözün bile algılayamayacağı kadar zorlu bir zihinsel süreç sayesinde arazi arızaları, hakim ve mahkum bölgeler tespit edilebilmektedir. Muharebe sahasında üstünlüğü ele geçirmek için birlikler kendi sahalarının bir üç boyutlu modelini/ kabartma haritasını kum sandığı tekniğiyle oluşturmaya çalışmaktadır. Bu işlem oldukça zahmetli, zaman alan, hatalara ve hatta muharebenin kaybedilmesine neden olabilecek bir uygulamadır.

Günümüzde silah sistemlerinin geşliştirilmesi ve test edilmesi gibi oldukça zaman alan maliyet gerektiren çalışmalarda, simülasyon yapılması en yaygın uygulamadır. Tüm muharebenin bir arazi üzerinde gerçekleşmesi gerekliliği nedeniyle üç boyutlu sanal haritalar, jenerik ve gerçek arazi modellerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Geliştirdiğimiz uygulamalar sayesinde yapay veya gerçek istenen her ölçek ve ebatta kabartma harita üretimini gerçekleştirebilecek uzman ekibimiz sayesinde müşterilerimizin ihtiyacına göre özel haritalar üretebilmekteyiz.


© 2021 KabArt. Tüm Haklar Saklıdır. Powered by Maparium